Artırılmış Gerçeklik içinde yaşadığımız dünyadaki bilgilerin bir araç vasıtasıyla elde edilen görüntü ve/veya bilgilerle bir araya getirilerek bir amaç için zenginleştirilmesi anlamına gelmektedir. Gerçek dünyanın kamera ile görüntüsünün alınması sırasında, gerçek dünya üzerinde önceden belirlenmiş olan hedef noktalara, bilgisayarda hazırlanmış olan  materyallerin belli noktalarından bağlanması ve oluşan sonucun yazılımlar vasıtasıyla yorumlanarak çıktı görüntünün eşzamanlı olarak alınmasıdır.

Artırılmış gerçeklik teknolojileri hızla gelişmekte ve farklı alanlarda insanların yaşam alanlarına dahil olmaya devam etmektedir. Eğitim alanında da yapılan yeni çalışmalar ile gelecekte daha fazla kullanılacağı çok açıktır. Google, Facebook, Samsung, Sony gibi büyük firmaların bu teknoloji alanında yaptıkları çok büyük yatırımlar gelecekte bizi bekleyen değişimleri işaret etmektedir. Aynı zamanda eğitim alanında yapılan yeni çalışmalarla etkililiği de ortaya konan bu teknolojileri bir an önce üretmek ve uygulamaya koymak özellikle çoklu ortam uygulamalarının oldukça faydalı olduğu erken yaş çocukları açısından heyecan uyandırıcıdır.

Nara Eğitim Teknolojileri tarafından yapılmış örnek bir video ile eğitimde artırılmış gerçekliğin nasıl kullandığını izleyebilirsiniz.

Aşağıda artırılmış gerçeklik teknolojisinin hayatımızda nasıl kullanılabileceği konusunda ufkumuzu genişletebilecek bir video paylaştık. Sonraki yazımızda görüşmek üzere…