Google, YouTube videoları kadar erişilebilir olmasını umduğu, daha sınırlı sinematik VR biçimini başlatıyor. YouTube ile Google Daydream VR bölümü arasındaki bir işbirliği neticesinde geliştirilen yeni tekniğin adı VR180. Ayrıca, Yi, Lenovo ve LG ve diğer iş ortakları da VR180 sertifikasyon standartlarını karşılamaları kaydıyla VR180 üretebilecekler.

Adından da anlaşıldığı üzere VR180, VR’daki gibi etrafımızı tamamen saran bir görüntüden oluşmuyor. Bunun yerine etkileyiciliği ve sürükleyiciği bakımında VR özellik göstermekle birlikte yalnızca görüş yönümüzde bulunan 180 derecelik alanı kaplayacak. Tüm görüntü önünüzde olacak ancak bir sınır olması söz konusu ve haliyle sürekli olarak tek bir yöne doğru dönmenin de mümkün değil. Bu durumda arkanıza da bakamayacaksınız.

VR’da olduğundan farklı olarak geleneksek videolarla ile oluşturulacak içerikleri YouTube uygulaması ile deneyimleyebileceksiniz. Bunun için yine Google Cardboard, Daydream ya da PlayStation VR sanal gerçeklik gözlüklerini kullanabilirsiniz.

VR180 ile ilgili paylaşımlarda bulunmaya devam edeceğiz. Yorumlarınızı bekliyoruz. Görüşmek üzere…