Facebook firmalarından birisi olan Oculus tek başında çalışabilen bağımsız (standalone) VR setleri Oculus Go’yu tanıttı.

Oculus Go - egitimvr.com
Oculus Go – egitimvr.com

Normalde bilgisayara kablolar ile bağlanarak çalışan Oculus VR gözlükler, işin mobil ayağını Samsung Gear VR ile çözüyordu. Ancak Oculus artık tek başına çalışabilen bağımsız-VR gözlükleri resmi olarak duyurdu.

Mark Zuckerberg, yılda 1 milyar kişinin sanal gerçeklik kullanmasını hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda VR gözlüklerin erişilebilir fiyatlarda olması oldukça önemliydi. Oculus Go ile 199 dolar gibi fiyatla satışa sunulacak olan Oculus Go ile bilgisayar ya da cep telefonuna ihtiyaç duymadan VR deneyimi yaşabileceksiniz.

Oculus Go - egitimvr.com
Oculus Go – egitimvr.com

Oculus Go, geniş açılı lensleri ve 3 boyutlu ses verebilecek olan hoparlörleri ile benzerlerinden ayrılıyor. Entegre hoparlörü ile VR deneyimi yaşarken kulaklık takmanıza gerek kalmıyor. Uygun fiyatlı olması amacıyla, Rift modellerinde bulunan alan takibi özelliği kaldırılmış. Dolayısıyla Oculus Go’da ölçüm ve konumlama özelliği olmayacağı için hareket edemeyeceğiz.

Oculus Go, 2560 x 1440 çözünürlükte görüntü sağlayacak. Cihazda LCD panel kullanılmakta. Oculus VR’ın yazılımı konusunda net bir bilgi yok ancak Android tabanlı bir işletim sisteminin tercih edilmesi bekleniyor.

Oculus Go’nun uygun fiyatlı olması eğitim ortamlarında da yararlanılabilecek bir materyal olarak kullanılması konusunda umut verici.

Sizce Oculus Go ile yılda 1 milyar kişi VR deneyimi yaşar mı? Yorumlarınız bekliyoruz. Görüşmek üzere.