Sanal gerçeklik gözlükleri bildiğiniz üzere kaynak olarak bir bilgisayar ya da mobil cihaz ile birlikte çalışmakta. Gözlüğünüzü ya kablolar aracılığıyla veri gönderecek bir bilgisayara bağlıyorsunuz ya da cep telefonunuzu gözlüğünüze takarak mobil uygulama ya da 360 videolarla işinizi çözüyorsunuz.

Google, Google I/O 2017 konferansında artık tek başına çalışabilecek bağımsız gözlüklerin piyasa çıkacağını bildirdi. Bu, bilgisayar ya da akıllı telefona ihtiyaç duymadan tek başına çalışabilecek gözlüklerin bizi beklediği anlamına geliyor.

Sanal gerçeklik alanında Google ilk adımı Cardboard ile atmıştı. Ardından Daydream’i duyurdu ve şimdi de sıra Standalone VR (Bağımsız VR) gözlükler söz konusu. Bağımsız VR gözlükler kendi donanımları ile birlikte piyasa sürülecek. Qualcomm’un Snapdragon 835 yonga setini kullanacak Bağımsız VR gözlükler amiral gemisi akıllı telefonlar ile hemen hemen aynı düzeyde olacak.

Ayrıca bu yeni Bağımsız VR Gözlükler WorldSense adında bir hareket takip teknolojisi barındıracak. Bu şekilde daha önce LeapMotion, Kinect gibi cihazlar ile algılanan ortamdaki hareketleri harici sensörlere ihtiyaç duymadan algılayabilecek.

Google ile birlikte bu yeni nesil Bağımsız VR Gözlükler geliştirme aşamasında olan şirketler şimdilik HTC ve Lenovo.

Yakın zamanda Samsung ve LG gibi ortaklardan da bağımsız VR gözlükler görebileceğimiz düşünülüyor.