Oculus Connect etkinliğinde, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg yeni bir bağımsız sanal gerçeklik başlığı duyurdu. Oculus Quest adındaki VR başlığın 2019 yılının bahar aylarında 399 dolar fiyat etiketi ile satışa sunulacağı açıklandı. Oculus Quest’i satın alanlar, cihazla birlikte 50 tane oyuna sahip olacaklar.

Oculus Quest‘in en dikkat çeken özelliği kablosuz olması. Oculus Quest, Oculus serisinin de ilk kablosuz bağlantıya sahip olan cihazı olma özelliğine sahip. Oculus Quest, sensörlere ihtiyaç duymadan konumunuzu takip edebilen bir özelliğe sahip. 4 geniş açılı kamera ile kişinin konumu takip ediliyor.

Oculus Quest hem Oculus Go’dan hem de Oculus Rift‘ten teknik olarak daha gelişmiş bir cihaz. Oculus Rift’in teknik özellikleri ile Oculus Go’nun kullanım kolaylığını bileştiren bir cihaz olarak görünüyor.

399 dolar olarak piyasaya çıkacak olan Oculus Quest’in Türkiye’de ne kadar olacağı henüz belli değil. Ancak sanal gerçekliğin sınıf ortamında kullanılabilmesi için 399$’dan çok daha uygun hale gelmesini beklemek durumundayız.