RoboCo, robotik alanında mühendislik ve tasarım ilkelerini öğretmek için K-12 düzeyindeki öğrenciler için tasarlanmış benzersiz bir VR deneyimi olarak karşımıza çıkıyor. RoboCo eğitsel robot atölyesinde, sanal gerçeklik ortamında robot geliştirmek mümkün. Wisconsin merkezli bağımsız oyun stüdyosu Filament Games tarafından geliştilen oyunda yarının dünyasındaki robotların tasarım süreci ele alınmış.

Herkes robotların “gelecek” olduğunu bilir. Bir gün robotlar, tüm yiyeceklerimizi yapacak, arabalarımızı sürecek, çoğu işi halledecekler. Hatta siz sanal gerçeklikte kaybolmakla meşgulken çocuklarınıza robotlar bakacak. Ancak robotlar kendi kendine yeterli olana ve kendilerini inşa edip tasarlayana kadar, onları birisinin yapması gerekiyor. RoboCo, tam da bunu yapmamıza izin veren bir uygulama.

Hayallerinizin robotunu oluşturmak için kullanabileceğiniz alet ve mekanik parçaların bulunduğu bir depoda çalışmanızı sağlıyor. Oyunun yapımcıları: “Profesyonel uygulama olarak kullanılabilecek sanal bir gerçeklik deneyimi yaratmak istedik” şeklinde bir ifade kullanmışlar.

Örnek olarak bir restoranda yemek taşıması planan bir robot tasarlama görevi bulunuyor. Bu görevde tekerlekleri üzerinde sandviç taşıyabilecek bir robot tasarlanması bekleniyor.

RoboCo’nun hem PC VR dediğimiz bilgisayar destekli sanal gerçeklik sürümü hem de masaüstü sürümü 2020 yılında Steam’de yayınlacak.

RoboCo’nun Steam sayfası için buraya tıklayabilirsiniz.

RoboCo ile ilgili yorumlarınızı aşağıya yazmaktan çekinmeyin. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.